Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

V 14.edícii grantovej výzvy od TESCA sa znovu uchádzame o vašu priazeň pri pokračovaní projektu školskej vinice a sadu

MAPA
Dátum: 13.01.2024
Autor: Via vitis
Počet videní: 956
4 min. čítania
V 14.edícii grantovej výzvy od TESCA sa znovu uchádzame o vašu priazeň pri pokračovaní projektu školskej vinice a sadu

Tesco zastrešuje niektoré z aktivít v oblasti spoločenskej zodpovednosti, zároveň podporuje nové projekty a spôsoby charitatívnej pomoci. V rámci programu realizácie komunitných projektov podporuje Tesco neziskové organizácie pôsobiace v oblasti ochrany životného prostredia, zdravého životného štýlu, voľného času detí a mládeže, výchovy a vzdelávania, sociálnej a zdravotnej starostlivosti, v oblasti boja proti plytvaniu potravinami a pomoci ľuďom v núdzi. Tesco vo svojej charitatívnej činnosti plne využíva špecifiká maloobchodnej činnosti. Medzi ne patrí najmä možnosť spojiť spoločný potenciál ako samotnej firmy, tak zamestnancov, dodávateľov a obchodných partnerov, a v neposlednej miere aj zákazníkov. Pod hlavičkou Tesco prebieha aj projekt Vy rozhodujete, my pomáhame zameraný na podporu komunitných iniciatív, aktivít a projektov, ktoré sú prospešné v rámci všetkých regiónov po celom Slovensku .

Logo-Tesco

Našu účasť na tomto projekte od TESCO sme odštartovali v roku 2022  10. edíciou a  postupne sme sa rozhodli v tejto našej snahe pokračovať a náš prvý výsledok ešte vylepšiť a tak sme sa prihlásili do 11., 12. aj 13-tej edície, ktorá bola pre nás veľmi úspešná.

logo_2021-04-08_900pxl_biely_okraj

V spolupráci s vedením Základnej školy Kataríny Brúderovej vo Vajnoroch a Mestskou časťou Bratislava - Vajnory sme vypracovali projekt Školskej vinice a sadu, ktorý postupne realizujeme.

logo_bruderova-ZDS_napis

Bohužiaľ v 11. a 12. edícii sme s týmto projektom moc úspešní neboli, ale verili sme našim priaznivcom, takže tentokrát do tretice sa nám podarilo získať potrebné financie a projekt môžeme začať zrealizovať. Keďže sa jedná o dlhodobý projekt, rozhodli sme sa ho postupne rozširovať a budovať niečo komplexné. Na to aby sa nám to podarilo , potrebujeme vašu podporu pri hlasovaní pomocou žetónov.

291888041_442163564587014_6978954156889714969_n

 

V 14. edícii grantovej výzvy TESCO: ,,Vy hlasujete, my pomáhame" sa znovu uchádzame o vašu priazeň doplnením  projektu,  ktorý nám môže napomôcť k  zachovaniu tradície, ktorá stáročia bola súčasťou Vajnor.

headline-300x250

Pôvodný plán bol urobiť tento školský vinohrad a sad v areáli Základnej školy Kataríny Brúderovej, tak aby to žiaci mali hneď po ruke. Bohužiaľ budova, ale aj celý areál Základnej školy Kataríny Brúderovej v tomto období prechádza rozsiahlou prestavbou a novou prístavbou. Zmeny, ktoré tam nastali nám neumožňujú tento projekt tam umiestniť, preto sme sa rozhodli vyčleniť časť nášho komunitného vinohradu Široké 1.  

Je to síce mimo areálu školy a Vajnor, ale je to ľahko dostupné aj mestskou hromadnou dopravou a súčasne nám to otvára možnosti spolupracovať aj z viacerými základnými školami z okolia, ktoré týmto pozývame na spoluprácu. Žiaci budú v prírode a budú môcť priamo vnímať Vajnorské vinohrady, ktoré sú na úbočí Malých Karpát. Samozrejme, že takéto riešenie má svoje výhody aj nevýhody, ale práve ďalšími projektami chceme tieto nevýhody umenšovať a odstraňovať. Jednou z vecí, ktoré zlepšia fungovanie školskej vinice a sadu, bude kôlňa na náradie potrebné pri sadovníckych a vinohradníckych prácach. Presne o tomto je náš projekt v 14. edícii , v ktorej sa znovu uchádzame o vašu priazeň.

Untitled_video_-_Made_with_Clipchamp

V nedávnom období miestne poľnohospodárske družstvo ukončilo nájomné zmluvy s väčšinou majiteľov Vajnorských vinohradov a tieto nám začali pustnúť.  Našlo sa medzi nami zopár nadšencov, ktorým tento stav nebol ľahostajný a pustili sa do záchrany zanedbaných vajnorských vinohradov.

Avšak čas nikto z nás nezastaví a ak chceme udržať tradíciu vinohradníctva a ovocinárstva vo Vajnoroch, tak jedinou cestou je nájsť za nás náhradu. Nuž ale ako ju nájsť? Najlepšie je, si ju vychovať. Naučiť naše deti to, čo nás naučili naši otcovia, alebo dedovia. Len tak sa dá zachovať to, čo tu po stáročia tvorilo základnú črtu Vajnor a Vajnorákov. Áno bolo to poľnohospodárstvo, kam patrí aj vinohradníctvo.

plagat_text_loga_komplet

Preto sme pripravili projekt malého políčka, kde bude zasadený vinič, ovocné stromčeky a iné drobné ovocie, ktoré vždy tvorilo súčasť Vajnorských vinohradov. 

Veríme, že sa nám týmto projektom podarí prebudiť v mladých ľuďoch lásku k poľnohospodárskym prácam, ktoré kedysi zdobili ich predkov a Vajnory boli ,,výkladnou skriňou" Bratislavy a často aj celého Slovenska.

ZDS_vinica_a_sad_na_výučbu

 

Ak však nechodíte nakupovať do obchodu  TESCO, ale tento projekt sa vám páči a chcete ho podporiť, tak je možné nám na tento projekt prispieť aj priamo:  https://viavitis.darujme.sk/skolska-vinica-a-sad-pre-deti-zakladnej-skoly/ 

Komunitný vinohrad Široké

Komunitný vinohrad Široké

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.