Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Školský výlet vo vinohradoch

GALÉRIA
Dátum: 25.06.2024
Autor: Via vitis
Počet videní: 349
8 min. čítania
Školský výlet vo vinohradoch

Výlet siedmakov ZŠ Kataríny Brúderovej vo Vajnorských vinohradoch: Zábava, vzdelanie a tradície

Dňa 25. júna 2024 sa žiaci siedmeho ročníka Základnej školy Kataríny Brúderovej vo Vajnoroch vybrali na školský výlet, ktorý sa uskutočnil vo Vajnorských vinohradoch. Ich cieľom bola Komunitná vinica Široké, kde ich čakal pestrý program plný zábavy, vzdelania a zážitkov z prírody. Výlet, ktorý sa konal pod žiarivým slnečným nebom, sa stal nezabudnuteľnou skúsenosťou pre všetkých zúčastnených.

Príjemný začiatok v slnečnom počasí

Po príchode do Komunitnej vinice Široké privítalo žiakov krásne, slnečné počasie, ktoré prispelo k dobrej nálade a očakávaniu nových zážitkov. Hneď na úvod sa žiaci oboznámili s históriou Vajnor a vinohradníctva v tomto regióne. Pútavé príbehy a fakty, ktoré si vypočuli, im priblížili bohatú minulosť tohto malebného kraja, kde sa vinárska tradícia udržiava už po stáročia.

20240625_095142

Vinohradníctvo vo Vajnoroch má bohatú tradíciu, ktorá siaha až niekoľko storočí do minulosti. Vajnorský vinohradnícky spolok - Via vitis sa snaží zachovať a rozvíjať toto odvetvie. Tu je niekoľko zaujímavých faktov o histórii vinohradníctva vo Vajnoroch:

  1. Názov a pôvod: Od roku 1307, keď obec vlastnil cisterciánsky kláštor v rakúskom Heiligenkreuzi, sa začal používať nemecký názov “Weinern.” Tento názov sa postupne premenoval na slovenský názov “Vajnory,” ktorý sa používa dodnes1.

  2. Rozmach a úpadok: Najväčší rozmach vinohradníctva a vinárstva v rajóne bol v rokoch 1711-1805. V tom čase dosiahla plocha viníc necelých 600 hektárov. Neskôr však choroby viniča, ako peronospóra a fyloxéra, spôsobili úpadok a zničili takmer štvrtinu vinohradov2.

  3. Spolok Via vitis: Vajnorský vinohradnícky spolok Via vitis sa snaží zachovať a rozvíjať vinohradníctvo a vinárstvo vo Vajnoroch. Ich cieľom je podporovať trvalý rozvoj týchto odvetví ako súčasti prírodného, kultúrneho a historického dedičstva vo Vajnoroch3.

  4. Rodinná tradícia: Predseda spolku, Milan Kodnár, pochádza z vinohradníckej rodiny z Rače, kde ich predkovia obrábali vinohrady už tristo rokov dozadu. Rodina má dokonca vinohrad, ktorý nesie názov ich priezviska, čo je kus histórie, ktorý ich viaže k vinohradníckemu dedičstvu4.

Vajnorské vinohrady majú teda hlboké korene a ich tradícia sa stále udržuje vďaka nadšencom a organizáciám, ako je Via vitis. 

hdimg8684c5040a894a738d14412704c9ec

História vinohradníctva a staré náradie

Jedným z hlavných bodov programu bola prehliadka starého ručného náradia, ktoré používali naši starí rodičia pri práci vo vinohradoch. Žiaci mali možnosť vidieť a dokonca si aj vyskúšať niektoré z týchto historických nástrojov, čím sa lepšie oboznámili s ťažkou, ale ušľachtilou prácou vinárov. Táto časť výletu bola veľmi obľúbená, pretože deťom umožnila na chvíľu sa vžiť do role vinohradníkov minulých čias.

 

Školský vinohrad a ovocný sad

Ďalšou zastávkou bola prehliadka pripraveného školského vinohradu a ovocného sadu. Tieto miesta sa stanú spoločným projektom, na ktorom budú spolupracovať žiaci základných škôl. Cieľom je nielen pestovať vinič a ovocné stromy, ale aj vzdelávať mladú generáciu o dôležitosti udržateľného poľnohospodárstva a ochrany prírody. Žiaci sa dozvedeli, ako sa správne starať o vinič a ovocné stromy, čo je nevyhnutné pre ich zdravý rast a bohatú úrodu.

..20240607_124119

Prednáška o zvieratách vo Vajnorskom chotári

Ďalším zaujímavým momentom bola prednáška predsedu poľovníckeho spolku vo Vajnoroch, ktorý žiakom porozprával o zvieratách žijúcich vo Vajnorskom chotári. Deti sa dozvedeli o rôznych druhoch zvierat, ich správaní a význame pre miestny ekosystém. Prednáška bola interaktívna, žiaci kládli množstvo otázok, na ktoré dostávali odborné odpovede. Tento dialóg prispel k hlbšiemu porozumeniu prírody a vzbudil u detí záujem o ochranu životného prostredia.

20240625_110611

Dôležitosť hmyzu v prírode

Počas výletu sa kládol veľký dôraz na ekologické vzdelávanie. Jedným z hlavných tém bola potreba hmyzu v prírode. Žiaci sa dozvedeli, akú úlohu zohráva hmyz v ekosystéme, ako napríklad opelenie rastlín a udržiavanie biologickej rovnováhy.

20240628_114603

20240628_114525

Táto časť programu bola obohatená o praktickú aktivitu – výrobu hmyzích hotelov. Žiaci vlastnoručne zhotovili tieto špeciálne úkryty pre hmyz, ktoré potom spoločne umiestnili v prírode. Týmto spôsobom nielenže pomohli miestnej faune, ale získali aj cenné praktické skúsenosti a vedomosti.

hdimg7a423c98a89bfad8554baa21ff6838

Relax a opekačka v prírode

Najobľúbenejšou časťou výletu bola bezpochyby opekačka. Deti si priniesli špekačky a iné špeciality, ktoré spoločne opekali na ohni. Pre mnohých to bol najlepší spôsob, ako stráviť čas na čerstvom vzduchu a užiť si prítomnosť kamarátov. Okrem tradičných špekačiek sa na ohni opekali aj rôzne moderné pochúťky, ktoré niektorí starší účastníci ani nespoznávali. Tento moment spojil všetkých prítomných, vytvoril priateľskú atmosféru a umožnil deťom relaxovať po náročnom dni plnom aktivít.

20240625_100813

Záver a budúce plány

Výlet siedmakov Základnej školy Kataríny Brúderovej vo Vajnorských vinohradoch bol vynikajúcim príkladom toho, ako sa dá spojiť vzdelanie s praktickými skúsenosťami a zábavou. Deti sa dozvedeli veľa nového o histórii, prírode a tradičných remeslách, zároveň si však užili aj oddych a hry na čerstvom vzduchu. Organizátori výletu vyjadrili veľkú spokojnosť s priebehom a tešia sa na ďalšiu spoluprácu so školami. Plánujú aj ďalšie podobné akcie, kde budú môcť žiaci získať nové vedomosti a skúsenosti priamo v teréne.

20240625_113655

Výlet do Komunitnej vinice Široké bol pre žiakov aj učiteľov nezabudnuteľným zážitkom. Veríme, že takéto aktivity budú pokračovať a stanú sa súčasťou pravidelných školských výletov. Spojenie vzdelania, prírody a tradícií je totiž tým najlepším spôsobom, ako viesť mladú generáciu k láske a úcte k prírode a našej histórii.