Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Naše Mesto 2024

GALÉRIA VIDEO Facebook
Dátum: 07.06.2024
Autor: Via vitis
Počet videní: 468
7 min. čítania
Naše Mesto 2024

Chceme týmto článkom hlavne poďakovať všetkým, ktorí nám prišli pomôcť v rámci akcie Naše Mesto 2024 organizovanej Nadáciou Pontis.

vizual_1b-e1708074620216-1134x591

Naše Mesto 2024: Spojené ruky menia mestá

V srdci každého mesta bije pulzujúci život, ktorý je odrazom jeho obyvateľov. Mestá sú miestami, kde sa stretávajú kultúry, sníva o budúcnosti a formuje sa spoločnosť. No aby mohli mestá prosperovať, je potrebná starostlivosť a údržba. Práve tu nastupuje iniciatíva Naše Mesto, ktorá každoročne mobilizuje tisíce dobrovoľníkov z firiem po celom Slovensku, aby sa spojili a venujú svoj čas a energiu na zveľadenie našich miest.

20240607_123827

Odkaz spolupráce

Naše Mesto je viac než len dobrovoľnícka akcia; je to hnutie, ktoré prepája rôzne sektory spoločnosti. Firmy, samosprávy a mimovládne organizácie sa spoja s jediným cieľom – vyčistiť, skrášliť a zlepšiť naše mestá. Táto spolupráca je dôkazom, že keď sa spoja rôzne sektory, môžu spoločne dosiahnuť pozoruhodné výsledky.

20240606_192036

Dobrovoľníctvo ako pilier komunity

Dobrovoľníci sú neoceniteľnou súčasťou Našeho Mesta. Každý jún, v rámci podujatia, si tisíce dobrovoľníkov z firiem obliekajú rovnaké tričká a pustia sa do práce. Či už ide o výsadbu stromov, maľovanie škôl, čistenie parkov alebo organizovanie komunitných podujatí, ich práca má hmatateľný dopad na zlepšenie životného prostredia a komunitného ducha.

20240606_220234

Nadácia Pontis: Srdce iniciatívy

Za organizáciou Našeho Mesta stojí Nadácia Pontis, ktorá je dlhodobo známa svojím záväzkom voči spoločenskej zodpovednosti a udržateľnému rozvoju. Nadácia Pontis je kľúčovým hráčom v koordinácii podujatia, zabezpečovaní zdrojov a motivácii firiem k zapojeniu sa do tejto vzácnej iniciatívy.

Výzva pre budúcnosť

Podujatie Naše Mesto je výzvou pre nás všetkých. Pripomína nám, že každý z nás môže prispieť k lepšiemu zajtrajšku. Je to výzva, aby sme sa zamysleli nad tým, ako môžeme prispieť k prosperite a kráse našich miest. Ako môžeme byť súčasťou riešenia, nie problému.

e1c01eaa-5a3e-4e08-9b8d-df672d0d4d14

Dobrovoľníci roku 2024

Tento rok sa Naše Mesto mohlo uskutočniť vďaka priaznivému počasiu, ktoré nám umožnilo spustiť akciu bez komplikácií. Via Vitis ako organizátor podujatia vo vinohradoch, privítala 95 dobrovoľníkov z viacerých firiem. Medzi nimi boli zástupcovia z ING Hubs B.V.BizMut Marketing GmbHSiemens s.r.o.SLOVNAFT a.s.Tatra banka a.s.ESETHenkel SlovenskoJohnsom & Johnson a Thermofisher Scientific. Ich nezištná práca a odhodlanie sú inšpiráciou pre nás všetkých.

IMG-20240607-WA0004

Práce, ktoré vykonávali dobrovoľníci

Dobrovoľníci sa tento rok zamerali na zelené práce vo Vajnorskom vinohradníckom spolku Via Vitis. S poctivosťou a trpezlivosťou sa venovali údržbe viniča, kde bolo potrebné upratať a pozastrkovať letorasty medzi drôtmi, aby každý vinič mal dostatok priestoru a bol optimálne zaťažený. Táto dôležitá práca trvala dvojici dobrovoľníkov približne tri hodiny na jeden riadok, pričom vo vinici je celkovo 26 takýchto riadkov. V prípade kvitnutia viniča sa zelené práce nevykonávali, aby nedošlo k poškodeniu kvetov, a namiesto toho sa sústredili na zemné práce, ako je prevzdušnenie pôdy a odstránenie buriny a náletových rastlín, ktoré by mohli konkurovať viniču o živiny.

Okrem toho dobrovoľníci čistili breh Vajnorského potoka, aby sa zabezpečilo využívanie vody z potoka na polievanie viníc.

20240607_100842

O organizácii Via Vitis

Vajnorský vinohradnícky spolok Via Vitis má za cieľ podporovať trvalý rozvoj vinohradníctva a vinárstva vo Vajnoroch

Po usilovnej práci prišiel čas na zaslúženú oslavu. Naše občianske združenie Vajnorský vinohradnícky spolok - VIA VITIS sa nezabudlo poďakovať svojim dobrovoľníkom nielen slovami, ale aj skutkami. V spolupráci s Poľovníckou spoločnosťou Vajnory sa pre zúčastnených pripravili gastronomické lahôdky, ktoré potešili každého milovníka tradičnej kuchyne. Na menu boli nefalšovaný guláš z diviny, pečienka z diviny, rebierka na zelenine a vínová kaša – jedlá, ktoré sú srdcom slovenskej kulinárskej tradície.

20240607_134950

Folklór a hudobné umenie boli tiež súčasťou oslavy. Igor Hraško, známy svojou virtuozitou na harmonike, pridal hudobný rozmer k jedlu a ukázal sa aj ako multiinštrumentalista, čím potvrdil, že folklór vo Vajnoroch je stále živý a vibrujúci.

IMG_3744

A čo by to bola za prácu vo vinohradoch bez ochutnávky výsledkov? Dobrovoľníci mali možnosť ochutnať pravé domáce vínko od drobného vinára, čím sa uzavrel krásny deň plný práce a spoločenstva. Táto koštovka bola nielen poctou pre vinohrad, ale aj poďakovaním za nezištnú pomoc dobrovoľníkov.

Naše Mesto verí, že tieto chvíle spoločne stráveného času posilnia vzťahy medzi dobrovoľníkmi a že sa stretnú aj pri budúcich brigádach, ktoré si zachraňovaný vinohrad vyžaduje. Je to prísľub kontinuity, spolupráce a starostlivosti o naše kultúrne dedičstvo.

20240607_193656

Záver

Naše Mesto je príkladom toho, ako môže byť dobrovoľníctvo silnou hnacou silou pozitívnej zmeny. Je to príbeh o tom, ako jednotlivci a organizácie môžu pracovať bok po boku na dosiahnutí spoločného dobra. Ako môže každý z nás byť hrdinom vo vlastnom meste.

Ako bolo si môžete pozrieť na fotkách nižšie, alebo na krátkom videu na našich Facebookových stránkach.

P.S. Našli aj dve zabudnuté časti oblečenia, tak ako poznáte komu patria, prosíme prihláste sa:

20240611_18200920240611_182124

Video