Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Smutná správa pre Vajnorské vinohrady - hľadáme pomoc

Dátum: 29.04.2024
Autor: Via vitis
Počet videní: 597
7 min. čítania
Smutná správa pre Vajnorské vinohrady - hľadáme pomoc

Dňa 29.4.2024 sme z PD Vajnory obdržali emailovú správu a aj na sociálnych sieťach bola publikovaná správa, ktorá nás veru vôbec nepotešila. 

sprava_PD_Vajnory_FCB

Citujeme z FCB PD Vajnory: https://www.facebook.com/photo?fbid=948233697304331&set=a.503103525150686

,,Smutná správa.
Vzorne sa starať o vinohrady, vypestovať zdravé hrozno a vyrobiť z neho skvelé víno – to ani zďaleka nie je najväčšou výzvou vinohradníkov a vinárov. To čo im robí starosti je predať svoje kvalitné oceňované vína v dostatočnom množstve, aby sa zaplatili všetky vklady súvisiace s potrebnými prácami od strihania, cez viazanie, až po zber a výrobu vína.
Vinohradníci bez dostatočnej podpory štátu (od oneskorených vyplácaní dotácií až po ich nedostatočnú výšku), a v neustálom pretekaní sa s prírodou – kedy čo chrániť pred zverou, pred húsenicami, pred chorobami, musia riešiť aj pokles záujmu spotrebiteľov o kvalitné slovenské vína.
Ak chcú prežiť, musia spraviť aj ťažké a boľavé rozhodnutia. Žiaľ neminulo to ani nás. Po týždňoch zvažovania, prehodnocovania, kontrolovania ekonomických výsledkov, nás neúprosná ekonomika donútila vzdať sa značnej výmery vinohradov. Sme nútení obmedziť našu činnosť a vrátiť mnohé vinohrady, ktoré máme v prenájme, ich vlastníkom.
Aby sme zmiernili dopady tohto rozhodnutia, súčasne s vlastníkmi informujeme o tomto kroku aj vinohradnícke spolky a zoskupenia, ktoré by mohli starostlivosť o vinohrady a pestovanie hrozna v nich prevziať skôr, ako sa po dlhoročnej starostlivosti zmenia na pustáky.
Ak by vedel v tejto záležitosti ktokoľvek pomôcť, prosíme neváhajte a napíšte nám správu.
Takéto ťažké chvíle nás upozorňujú, že nič nie je samozrejmé, že aj dlhoročné vinárstvo musí bojovať o prežitie. Každý vinár potrebuje nielen dobrý rok závislý na prírode, ale aj zákazníkov , ktorí ocenia jeho svedomitú a ťažkú prácu vo forme kúpy jeho chutného vína. "
 
O ktoré presne vinohrady sa jedná sme sa dozvedeli z emailu, ktorý nám bol z PD Vajnory doručený (cit.):
 

,,Dobrý deň,

Nakoľko vieme, že vám záleží na vinohradoch a aktívne sa angažujete za ich zachovanie,  dovoľujeme si vás osloviť  so žiadosťou o pomoc, vyplývajúcu z neľahkého rozhodnutia nášho družstva PD Vajnory, ktoré má dopad na vinohrady vo Vajnorskom katastri, t.j. medzi Račianskym a Svatojurským.

Žiaľ po týždňoch zvažovania, prehodnocovania, kontrolovania ekonomických výsledkov, nás neúprosná ekonomika donútila vzdať sa značnej výmery vinohradov.  Sme nútení obmedziť našu činnosť a vrátiť mnohé vinohrady, ktoré máme v prenájme, ich vlastníkom.

Aby sme zmiernili dopady tohto rozhodnutia, dovoľujeme si vás informovať, o ktoré hony sa jedná. Na základe vášho dopytu vás skontaktujme s vlastníkmi, ktorí by pravdepodobne privítali, ak by niekto prevzal tieto vinohrady skôr, ako sa po dlhoročnej starostlivosti zmenia na pustáky.

Ide o hony:
Potočné  - Frankovka modrá 1,9 ha
Gonvalovské - Rízling vlašský 0,7 ha
                    - Veltlínske zelené 1,4 ha
Prešovne - Rízling rýnsky 1 ha
               - Rulandské biele 0,8 ha

Cvikle - Sauvignon 1,8 ha
          - Rossler 1,2 ha
          - Cabernet Sauvignon 0,5 ha

Bolnár terasa č.5 - Irsai Oliver 0,6 ha

Grafle - Alibernet 2,8 ha

Ďakujeme za spoluprácu a všetky nápomocné kontakty,


Žanet Čermáková
tel.: 0905 492 287 "
 
Ak by ste nevedeli, o ktoré konkrétne hony sa jedná tu je schématická mapka:
mapa_honov
 
Ako to v niektorých honoch dnes vyzerá je vidieť na fotkách:
Potočné  - Frankovka modrá 1,9 ha
20240430_090505
Grafle - Alibernet 2,8 ha
20240430_092833
Prešovne - Rízling rýnsky 1 ha
20240430_092948
 
Prešovne - - Rulandské biele 0,8 ha
20240430_093035
 

Vajnorské vinohrady: Záchrana dedičstva skrz spoluprácu

Z fotografií samotných vinohradov je zrejmé, že o tieto vinohrady bolo starostlivo starané až doteraz. Ich udržiavanie bolo predmetom pozornosti a úsilia, čo je evidentné nielen na snímkach, ale aj priamo na mieste vo vinici. Je preto ľahšie pokračovať v údržbe takýchto vinohradov, ktoré už boli pestované, než začať úplne od začiatku v spustnutom vinohrade, ako sme to museli urobiť my pred štyrmi rokmi.

Avšak, tieto ,,navrátené" vinohrady majú rozsiahle rozlohy, ktoré sú mimo možnosti nášho spolku v súčasnej forme, s obmedzeným počtom členov a nedostatočnou technickou výbavou. Bez pomoci a nadviazania na už existujúcu odvedenú prácu by sa mohli tieto vinohrady stať obeťou zanedbania a spustnutia. Preto hľadáme vinohradníka, ktorý by mal nielen potrebnú techniku, ale aj chuť a nadšenie pokračovať v práci, ktorú začali iní.

Ak sa takýto vinohradník nájde, bude to pre nás ako spolok veľkým požehnaním. Spolupráca s ním by nám umožnila zachovať a rozvíjať Vajnorské vinohrady, ktoré sú pre nás viac než len polia hroznových kríkov. Sme ochotní a pripravení podporiť ho v jeho úsilí, pretože nám ide predovšetkým o zachovanie dedičstva našich predkov, ktorým sú práve tieto vinohrady.

V prípade, že poznáte niekoho, kto by sa mohol stať takýmto vinohradníkom, neváhajte nás kontaktovať. Môžete sa tiež obrátiť na PD Vajnory. Radi prijmeme akúkoľvek pomoc, radu či podporu.

Zachovanie vinohradníckeho dedičstva nie je len našou povinnosťou, ale aj našou vášňou. Veríme, že spoločnými silami a s pomocou tých, ktorí majú rovnaké ciele ako my, môžeme zachovať krásu a hodnotu Vajnorských vinohradov pre budúce generácie.