Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Akční dobrovoľníci zo SOŠ na Mokrohájskej v BA

GALÉRIA
Dátum: 05.06.2023
Autor: Via vitis
Počet videní: 663
3 min. čítania
Akční dobrovoľníci zo SOŠ na Mokrohájskej v BA

V utorok 30.5. náš spolok Via vitis - Vajnorský vinohradnícky spolok v spolupráci s Bratislavským dobrovoľníckym centrom navštívili študenti zo Strednej odbornej školy pre žiakov s telesným postihnutím  a vďaka takejto vzájomnej dohode sa podieľali na obnove historických vinohradov vo Vajnoroch učupených pod Malými Karpatami.

Študenti tu strávili pekné dopoludnie prácou okolo novovysadených ovocných stromov a za odmenu ich čakala parádna opekačka a hroznový mušt z PD Vajnory. Ďakujeme dobrovoľníkom za ich ochotu prispieť rukou k spoločnému dielu. Pokochajte sa krásnym prostredím historických vinohradov s akčnými dobrovoľníkmi vo fotoalbume k tejto aktivite.

???? Zapájať ľudí so znevýhodnením do dobrovoľníctva je naša najväčšia výzva! ????
???? Chceme, aby mali rovnaké skúsenosti aj rovnaké príležitosti ako ostatní, chceme pre nich rovnaký svet! ????
???? Mimoriadne chválime študentov zo Stredná odborná škola pre žiakov s telesným postihnutím za presun na druhý koniec Bratislavy MHD a pomoc v čerešňovom sade, ktorý vysadili dobrovoľníci Vajnorského vinohradníckeho spolku. ????
❤️ Ďakujeme ❤️
 
Po oslovení Bratislavským dobrovoľníckym centrom, že či by ku nám na brigádu mohli prísť aj žiaci zo Strednej odbornej školy pre žiakov s telesným postihnutím, sme si hneď neboli istí, či im budeme vedieť nájsť primeranú prácu ich možnostiam nakoľko práca vo vinohrade je v tomto období značne fyzicky náročná. Našťastie sme na jeseň v dolnej časti Vajnorských vinohradov vedľa cyklocesty JURAVA vysadili 35 ovocných stromčekov o ktoré je potreba sa starať.
Preto sme celú našu snahu sústredili na toto miesto.
 
Už len dostať študentov na úplný koniec Bratislavy bol značný výkon a preto sme boli veľmi radi, že sa to v poriadku podarilo. Úlohou študentov bolo roznosiť pripravenú štiepku (z ktorej nám už brali cudzí ľudia)  okolo ovocných stromov, aby sme chránili ich koreňový systém pred poškodením a vysychaním.
 
Okrem tejto práce bolo treba dočistiť trávnik, aby sa dal pekne kosiť a všetky nečistoty, ktoré boli prírodného charakteru sústrediť na jedno miesto. Nakoľko túto časť vinohradov navštevuje aj plno ľudí, tak sa tu napriek inštalovanému smetnému košu nachádzalo kopu odpadkov. 
20230530_092534
Najviac by sa mali hanbiť najmä tí občania, ktorí sú schopní sem prísť na svojich autách a nechať tu po sebe všetok neporiadok. Asi budeme musieť sem dať plagát, na ktorom bude vidieť, aký neporiadok urobili a druhí, ktorí nie sú úplne zdraví, to musia po nich upratovať. Čo vy na to? Mimochodom študenti nazbierali tri plné vrecia odpadkov, ktoré do prírody vôbec nepatria!

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.