Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Dobrovoľnícka brigáda BDC so študentmi 1.Súkromného gymnázia Bajkalská 20

GALÉRIA
Dátum: 18.06.2022
Autor: Via vitis
Počet videní: 535
Dobrovoľnícka brigáda BDC so študentmi 1.Súkromného gymnázia Bajkalská 20

V rámci spolupráce s Bratislavským dobrovoľníckym centrom ku nám 18.6.2022 zavítali študenti 1.súkromného gymnázia Bajkalská 20. Prečo boli u nás a čo robili vám priblížime o pár riadkov nižšie.

Prvé súkromné gymnázium Bajkalská 20 je školou príležitostí kde naplnením programu je aj formovanie osobnosti študenta pomocou výchovy k dobrovoľníctvu. 

Na ich webstránke je možné sa dočítať aký je pohľad školy na dobrovoľníctvo:

Dobrovoľníctvo považujeme za spoločnú hodnotu školy, ku ktorej študentov vedieme na všetkých stupňoch štúdia.  Dlhodobo otvárame našu školu širšiemu okoliu, ponúkame študentom priestor spoznať rôznorodosť spoločnosti a okolitého sveta. Prostredníctvom dobrovoľníckych aktivít ich vedieme k občianskej zaangažovanosti, aktivizmu, prosociálnosti a zodpovednosti za stav životného prostredia, ale aj k schopnosti meniť veci okolo seba. Dobrovoľníctvo z výchovno-pedagogického hľadiska predstavuje zážitkový spôsob učenia sa v neformálnom prostredí. Študenti sa učia vlastnou skúsenosťou, rozvíjajú empatiu, komunikáciu, líderstvo, schopnosť mapovať potreby, hľadať riešenia a organizovať si čas.

V školskom vzdelávacom programe máme rozpracovanú koncepciu výchovy k dobrovoľníctvu, ktorú prispôsobujeme aktuálnym potrebám a trendom vzdelávania. Dobrovoľnícke aktivity sú prirodzenou súčasťou triednických aktivít vo všetkých ročníkoch. Podieľajú sa na nich nielen študenti, ale aj učitelia a rodičia. Od roku 2009 realizujeme v 2. ročníku 4-ročného gymnázia a 6. ročníku 8-ročného gymnázia dobrovoľníctvo ako súčasť predmetu etická výchova. Študenti tak počas školského roka odpracujú 12 hodín pre blízku komunitu. Aktivity majú rôznu formu aj zameranie. Realizujeme nesystematické dobrovoľníctvo (príležitostné – finančné a humanitárne zbierky), systematické (návšteva domova seniorov, varenie gulášu pre ľudí bez domova), alebo servis learning – služba komunite a učenie sa žiakov (IT kurz pre seniorov).

V spolupráci s BDC ku nám študentov priviedla pedagogička Mgr. Jana Šutriepková za čo jej veľmi pekne ďakujeme.

Nakoľko vinič bol ešte na niektorých miestach v kvete, nedali sa robiť zelené práce v priestoroch drátenky, tak sme práce zamerali na koreňovú časť.

Študenti sa jej rýchlo chopili a za pár hodín už bola zreteľná zmena v zachraňovanom vinohrade. Korene totižto treba ručne zbaviť invazívnej rastliny Pajaseň žliazkatý a malinčia, ktoré za tri roky neobrábania sa usídlili vo vinohrade. 

Veď sami porovnajte ako to vyzeralo pred a po brigáde týchto mladých ľudí plných entuziazmu.

20220617_093915 20220617_093906

Aj týmto spôsobom by sme chceli všetkým pekne poďakovať.

 Z nášho pohľadu mladí dobrovoľníci odviedli kus poctivej práce, aj keď vinohrad je prostredie, kde jedna práca končí a hneď začína ďalšia. Preto budeme veľmi radi, ak ku nám dobrovoľníci zavítajú znovu.

Snáď sa nám podarilo nadviazať aj zopár kamarátskych vzťahov a s niektorými sa uvidíme aj v budúcnosti.

Už teraz sa na vás tešíme. 

Do skorého videnia.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.