Dnes 25.5. má meniny Urban

Pri pohľade do kalendára vidíme, že dnes si pripíjajú na zdravie nositelia mena Urban. Toto meno má pre vinohradníkov a vinárov veľký význam. Už po stáročia prosili vinohradníci sv. Urbana, aby chránil ich vinice pred nepriaznivým počasím a doprial im hojnú úrodu.
Tento zvyk sa zachoval až do dnešných dní, čo dokumentujú mnohé sochy tohto svätca pri cestách vedúcich do vinohradov a ktorý chráni aj náš Komunitný vinohrad.
To, že si Vajnoráci už dávno vážili tohto svätca svedčí aj kaplnka venovaná Sv. Urbanovi na Rybničnej ulici.
Povedzme si niečo z histórie
Sv. Urban bol pápež a mučeník a za pápeža bol zvolený roku 222. Legenda hovorí, že sa pred prenasledovateľmi ukryl vo vinici, čo mu zachránilo život. Od tej doby je Sv. Urban patrónom vinárov, vinohradníkov, ale dokonca i debnárov.
Ak by ste dôsledne pátrali v histórii, zrejme by ste natrafili na niekoľko nezrovnalostí v súvislosti s osobou svätého Urbana. Stačí do vyhľadávača zadať heslo “sv urban”, a obratom sa vám zobrazí informácia, že je to patrón všetkých vinárov, vína a vinohradníkov. Svätý Urban drží ochrannú ruku aj nad debnármi a v neposlednom rade vystupuje ako ochranca pred mrazom a nadmerným požívaním alkoholu.
Dodnes však nie je známe, či sa jedná o reálnu osobu. Z historicky známych informácii vyplýva, že postava svätého Urbana, vznikla ako skĺbenie dvoch reálne žijúcich osôb z histórie. Ľudová slovesnosť a ústne tradovanie spôsobili, že si vinári svojho patróna zosobnili spojením pápeža Urbana a biskupa Urbana, žijúceho v piatom storočí nášho letopočtu. Kým o tom druhom vieme len pomenej informácií – údajne sa pred prenasledovateľmi ukrýval vo vinohradoch, o pápežovi Urbanovi sa zachovalo informácií viac.
Z náboženských spisov je známe, že sa jednalo o v poradí sedemnásteho pápeža, zvoleného v roku 222 n.l. Jeho pôsobenie však bolo v celku krátke, keďže o osem rokov neskôr, v roku 230 n.l. bol pápež Urban umučený. Do povedomia ľudí sa zapísal najmä svojim empatickým prístupom k odsúdeným veriacim a nemalom množstve pochybovačov, ktorých utvrdil, či dokonca preorientoval na kresťanskú vieru.
Podľa Liber Pontificalis bol Urban pochovaný na Pretestatovom cintoríne (Coemetarium Praetextati), kde stojí hrobka s jeho menom. Pri výskume v Kalixtových katakombách však taliansky archeolog Giovanni dei Rossi našiel dosku sarkofágu s označením Urban a predpokladal, že Urban pochovaný na Pretestatovom cintoríne bol pravdepodobne iným biskupom. I tak pochybnosti o mieste posledného odpočinku Urbana I. zostávajú, protože zoznam Sixta III., obsahujúci mená svätých pochovaných v Kalixtových katakombách, neudáva Urbana ako nástupcu pápežov, ale ako cudzieho biskupa.
Video
Komentáre
Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.