Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Dobrovoľníctvo

Dobrovoľníctvo je slobodne zvolená činnosť dobrovoľníka v prospech iných vykonávaná bez nároku na odmenu. Na Slovensku právne postavenie dobrovoľníka/čky a právne vzťahy pri vykonávaní dobrovoľníckej činnosti v SR a zahraničí upravuje Zákon o dobrovoľníctve (č. 406/2011).

Vo všeobecnosti dobrovoľníkom/dobrovoľníčkou je človek (latinsky voluntarius = ochotný, naklonený), ktorý dáva zo svojho osobného času, energie, vedomostí a schopností v prospech činnosti, za ktorú nedostane finančnú odmenu, no získava osobnostný a profesionálny rast, dobrý pocit, niekedy nové priateľstvá a životné skúsenosti, plus je tu naša ponuka navyše :-) .

Pri našich aktivitách a brigádach často spolupracujeme s dobrovoľníkmi, preto ďakujeme Bratislavskému dobrovoľníckemu centru a CARDO - Národné dobrovoľnícke centrum, s ktorými sme v tejto oblasti nadviazali spoluprácu.

Bratislavské dobrovoľnícke centrum (BDC) je občianske združenie založené 28.novembra 2012. Dobrovoľnícke centrum funguje ako servisná organizácia pre všetkých tých, ktorí by radi nezištne pomáhali iným. Prepájame dobrovoľníkov a dobrovoľníčky s organizáciami v Bratislave a Bratislavskom kraji. Motivujeme ľudí k dobrovoľníctvu a učíme organizácie ako s dobrovoľníkmi pracovať. Posúvame dobrovoľníctvo v tomto regióne stále o kúsok vyššie.

CARDO - Národné dobrovoľnícke centrum vzniklo v máji 2004. Našim poslaním je rozvoj dobrovoľníctva na Slovensku a v zahraničí. Sme zastrešujúcou organizáciou pre viac ako 400 organizácií pracujúcich s dobrovoľníkmi po celom Slovensku.

logo_(1)                                                                                               logo_CARDO

Ako občania, živnostníci či firmy máte právo podľa Zákona o dani z príjmov č. 595/2003 Z. z. rozhodnúť o použití 2% alebo 3% svojich daní na vymedzené účely a tým podporiť fungovanie konkrétnej organizácie v treťom sektore. Aktuálne informácie k asignácii nájdete TU.

Prečo podporovať dobrovoľníctvo?

-   Dobrovoľníci dokážu promptne reagovať a pomáhať.

-   Dobrovoľníctvo prispieva k pozitívnym zmenám v spoločnosti.

-   Dobrovoľníctvo má ekonomický význam pre Slovensko. Zvyšuje HDP našej krajiny.

-   Dobrovoľníctvo je druhom neformálneho vzdelávania.

-   Dobrovoľníctvo napomáha rozvoju sociálnej a kultúrnej stránky osobnosti dobrovoľníka.   

-   Vykonávanie dobrovoľníckej činnosti zvyšuje atraktívnosť jedinca na trhu práce.

Darovanie 3% z daní

Veríme, že najlepším spôsobom, ako spoznať prínos dobrovoľníctva je stať sa jedným z dobrovoľníkov. Sme radi, že slovenský právny systém myslí aj na dobrovoľníkov a poskytuje im benefit v podobe možnosti darovať až 3% daní z príjmov. Táto možnosť prináleží každému dobrovoľníkovi (daňovníkovi), ktorý v zdaňovacom období odpracoval minimálne 40 hodín a má doklad o vykonaní takejto dobrovoľníckej činnosti od organizácie, pre ktorú pracoval ako dobrovoľník.

Našu ponuku na dobrovoľnícke akcie hlavne využívajú základné a stredné školy, ktoré vedú svojich študentov k dobrovoľníctvu ako forma osobnej realizácie v prospech ľudstva.

 

Vieme, že dobrovoľníctvo môže mať viacero foriem a aj my máme viacero potrieb, kde by sa nám hodila pomoc od dobrovoľníkov. Preto sme pre záujemcov o dobrovoľnú pomoc pre náš spolok pripravili tieto možnosti, z ktorých si môžete vybrať. Ak tam nenájdete to, čo by vám najviac vyhovovalo, tak nás kontaktujte napriamo.

Možnosti dobrovoľníctva u nás:

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
Záznam z Rádia FM o dobrovoľníkoch Veľkosť: 5.66 MB Formát: mp3 Dátum: 3.8.2021
Brožúra_ponuka_dobrovolnici_2023 Veľkosť: 2.8 MB Formát: pdf Dátum: 7.3.2023
Brožúra_ponuka_dobrovolnici_2023_navratka Veľkosť: 59.7 kB Formát: pdf Dátum: 7.3.2023
Zachráňme spolu_rozšírené_final Veľkosť: 585.1 kB Formát: pdf Dátum: 7.3.2023
Prezentácia_BDC_trh_dobrovolnictva_verz1_s_fotkami Veľkosť: 14.4 MB Formát: pdf Dátum: 8.3.2023